Článek ve zpravodaji

Novoroční předsevzetí

ZPĚT NA AKTUALITY

Ve kterou denní dobu je nejlepší cvičit? Jak si zvolit pro vás čas, který bude nejlépe vyhovovat?


Většina odborníků se schoduje na tom, že můžete cvičit v kteroukoliv denní dobu. Základem je vybrat si takovou denní dobu, která Vám umožní cvičit pravidelně, systematicky a zodpovědně. Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých částí dne. Možná se v některém z popisů uvidíte a najdete tak svojí ideální dobu na cvičení.

Ranní cvičení
Nevýhodou ranního cvičení je fakt, že budete muset dřív vstávat. Jinak je ale ranní cvičení vhodné hned z několika důvodů. Při ranním cvičení vyplaví tělo endorfiny (hormony dobré nálady) a budete se tak celý den cítit lépe. Ranní cvičení zároveň povzbuzuje Váš metabolizmus na nejdelší dobu a díky tomu má tělo tendenci spálit více tuku. U ranního cvičení je velká pravděpodobnost, že vám do něj nic “nevleze” a pokud budete cvičit ráno, pravděpodobně u cvičení vydržíte a budete cvičit dlouhodobě.

Odpolední cvičení
V odpoledních a pozdějších hodinách se Vaše síla a výkonnost lehce zvyšuje a díky tomu vám bude cvičení připadat méně náročné a bude i efektivnější. Zároveň je odpolední cvičení skvělý způsob jak se zbavit napětí z celého dne. To jsou výhody odpoledního cvičení. Nevýhodou odpoledního cvičení je pravděpodobnost kolize s pracovní či společenskou událostí. Zároveň se po práci můžete cítit unavení a do cvičení se Vám nebude chtít.

Večerní cvičení
Večerní cvičení Vám opět pomůže odbourat celodenní napětí a může Vám dokonce pomoci s poruchami spánku. Při večerním cvičení se na cviky také lépe soustředíte. Nevýhodou je opět ravděpodobnost kolize s pracovní či společenskou událostí.

V zásadě je tedy jednou jakou denní dobu zvolíte. Pamatujete však, že cvičit je potřeba pravidelně a systematicky.

Co jíst a co nejíst? správnou odpověď zná málokdo.


O správném stravování bylo již napsáno nesčetně článků a přesto řada lidí nedodržuje ani základní rady a doporučení.

Pojďme si tedy projít ty nejdůležitější. Dospělý člověk by měl jíst alespoň 5 jídel denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Mezi jednotlivými jídly by měly být rozestupy zhruba 3 hodiny. Samozřejmostí je pestrá a vyvážená strava a dostatek tekutin. A zapomenout nesmíme ani na vitamíny.

Snídaně
Základem je kvalitní a vydatná snídaně, která by měla představovat zhruba jednu třetinu celkového denního příjmu kalorií. Před snídaní doporučujeme vypít sklenici vody nebo slabého čaje. Mnoho lidí snídani z různých důvodů vynechává a to je velká chyba, neboť kvalitní snídaně dobře nastartuje Váš metabolismus a pomůže Vám ať už se snažíte přibrat nebo zhubnout. Snídaně by pro Vás měla být hlavním zdrojem sacharidů, bílkovin a vitamínů.

Oběd
Oběd by měl představovat asi 20 - 25% celkového denního příjmu kalorií a měl by být zdrojem všech druhů živin (sacharidy, bílkoviny, tuky, vitamíny). Chybět by neměla zelenina a při obědě nezapomínejte na tekutiny ať už jako polévku nebo jako nápoj.

Večeře
Večeře by měla představovat asi 20 - 25% celkového denního příjmu kalorií a měla by být zdrojem kvalitních bílkovin a sacharidů. Opět nezapomínejte na tekutiny, zeleninu a ovoce.

Svačiny
Každá svačina by měla představovat asi 10 - 15% celkového denního příjmu kalorií.

Žádný jednotný jídelníček neexistuje, protože každý organismus je jiný a má jiné nároky. Sestavit ten správný jídelníček pro Vás Vám pomohou naši ochotní osobní trenéři.

Začínáte se cvičením?


Rozhodli jste se po novém roce začít se cvičením? Nebojte se přijít za trenéry Radotín Fitness a zkusit s nimi úvodní hodinu. Ukáží Vám, jak správně probíhá cvičení, jak dělat základní cviky správně a na co si dát pozor. Při špatném cvičení si můžete i ublížit, spíše ale nebude takové cvičení skoro vůbec efektivní. Trenéři vám poradí i se správnou stravou. Podívejte se na trenéry na webu nebo se ptejte na recepci.

Protáhněte se


Co je strečink
Strečink (z anglického slova stretch - protažení) je ucelený soubor cviků sloužící k protažení celého těla, snížení svalového napětí a navození pocitu tělesného uvolnění. Správné provádění strečinku má regenerační účinky, udržuje Vaše svalstvo elastické a připravené na jakoukoliv zátěž. Strečink není určen jen pro sportovce, ale pro každého, kdo si chce udržet svůj pohybový aparát v dobrém stavu.

Základní pravidla strečinku
Strečink nikdy nezačínejte bez zahřání a prokrvení svalů. Doporučujeme krátkou rozcvičku (3 - 5 minut). Dobrými cviky pro zahřátí jsou dřepy, výskoky, rozklusání nebo třeba skákání přes švihadlo.

Krom svalů je také potřeba zahřát a prokrvit klouby. Toho dosáhnete plynulými krouživými pohyby všech končetin ve všech kloubních spojeních (ramena, lokty, zápěstí, kyčle, kolena, …).

Při rozcvičování se vyhýbejte švihovým pohybům a kmitům, neboť ty zvyšují svalové napětí.

Samotný protahovací cvik zahajte správným zaujetím výchozí polohy. Pohyb ve směru, který cvik ukládá provádějte plynule a pomalu až do pocitu mírného tahu, napětí a tepla. V této poloze setrvejte. Při správném provedení cviku budete postupně pociťovat uvolnění.

Každý protahovací cvik by měl trvat 20 - 30 vteřin a během strečinku byste ho měli 3 krát zopakovat.

Zvýšenou ohebnost a pohyblivost dosáhnete pouze dlouhodobým a správným strečinkem.

Přípravný strečink (strečink před tréninkem)
Strečink před tréninkem (posilováním) připraví celý pohybový aparát (tedy svaly, šlachy i klouby) na zvýšenou zátěž. Přípravný strečink zahajujeme od hlavy směrem dolů a následně pokračujeme přes nohy, boky k nohoum.

Přípravný strečink rozdělujeme na statický (pomalé krouživé pohyby) a dynamický (výdrž v krajní poloze svalstva). 

Samostatný strečink
Samostatný strečink je vhodné cvičení k upevnění a protažení svalstva a dá se cvičit i doma.

Samostatný strečink by měl trvat 15 - 30 minut a doporučujeme ho provádět minimálně obden. 

V případě kvalitně prováděného samostatného strečinku budete časem pozorovat snížení či úplné vymizení bolesti zad, šíje, kyčlí, …

Otevřít zpravodaj

Posilovna, kardio zóna, studiové hodiny, zumba, pilates, Nike Dynamic Training, sebeobrana, solárium, masáže, nutriční bar, dětský koutek a další ve fitness centrum Radotín.
Navštivte nás v ulici Vrážská 1562, 153 00, Praha 5 - Radotín Nové služby, moderní studiové hodiny, individuální i skupinové tréninky s trenérem a opravené prostory.
Pro lepší motivaci a atmosféru.
2018 FITNESS Radotín s.r.o., Všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v Brand New.